Wymiana

Wymiana polsko-niemiecka w dniach 17.05-26.05.2016

„SZLIFOWALI” JĘZYKI OBCE PODCZAS WYMIANY Z NIEMCAMI !

W dniach 17-26 maja 2016 r. grupa uczniów z Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego przebywała w Niemczech w ramach wymiany młodzieży.  Ćwiczyli języki obce, zawiązali przyjaźnie, zwiedzali ciekawe miejsca.

Już od wielu lat Gimnazjum nr 2  w Giżycku prowadzi wymianę młodzieży ze szkołą Gesamtschule w Schermbeck. 26 maja 18-osobowa grupa gimnazjalistów wróciła z Niemiec. Była to rewizyta po wrześniowym spotkaniu w Giżycku. Opiekunkami grupy były: pani Monika Lipert- Masiejczyk i pani Agnieszka Krejczy. Nasi uczniowie oraz nauczyciele byli goszczeni przez rodziny niemieckie. Poznali ich życie codzienne  oraz zwyczaje.

Spotkanie obu stron rozpoczęło się od poznania szkoły niemieckiej w miejscowości Schermbeck,  wspólnego obiadu w stołówce oraz gry w kręgle w miejscowości Borken. W czasie kolejnych dni grupa zobaczyła typowe miejsce dla Zagłębia Ruhry, byłą hutę stali, przerobioną na park krajobrazowy w Duisburgu. Uczniowie zwiedzili Kolonię z piękną katedrą i starówką  oraz Amsterdam, w którym niezapomniana była wycieczka statkiem oraz wizyta w centrum naukowym „Nemo”. Innymi punktami programu było wspólne grillowanie w Klubie Młodzieżowym „You” z burmistrzem Schermbeck  oraz świetna zabawa w wesołym miasteczku „Movie Park”.

Gimnazjaliści wzięli również udział w hospitacji zajęć lekcyjnych. Wykonali plakaty z informacjami o sobie wraz ze zdjęciami, które były potem prezentowane w trzech językach: angielskim, niemieckim oraz polskim.

Naszą giżycką młodzież zaskoczyła niemiecka gościnność, zadbany wygląd miasteczek, jedzenie popcornu z cukrem pudrem, gong zamiast dzwonka w szkole oraz możliwość wyboru kilkunastu dań w stołówce szkolnej.

Po wymianie nasi uczniowie są bardziej zmotywowani do nauki języków obcych i świadomi, że bez ich znajomości komunikacja międzyludzka bywa uciążliwa.

Naprawdę, żal było wyjeżdżać ! Podczas pożegnania popłynęły łzy po policzkach polskich i niemieckich dziewcząt.

Niemcy 1
Niemcy 2