Konkursy i olimpiady

W  dniach  9-14 kwietnia 2017 Piotr Fil, uczeń naszego gimnazjum uczestniczył w warsztatach astronomicznych w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach, na które zakwalifikował się w ramach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Warsztaty prowadzili pracownicy Centrum Astronomii UMK. Opiekunem (tutorem) Piotra był dawny stypendysta Funduszu Sebastian Soberski, obecnie kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Przed przystąpieniem do warsztatów Piotrek zapoznał się z wysłanym skryptem, oraz ze stroną UMK. Większość zajęć prowadzono w formie wykładów, które były bardzo ciekawe. Jednak najlepszą była część praktyczna, gdzie stypendyści samodzielnie wykonywali zadania, jakie wykonują pracownicy obserwatorium.

Szkolnym opiekunem naukowym jest pani Janina Morska.

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny MULTITEST  2016 - laureat Piotr Fil III c  - II miejsce w kraju (opiekun p. Janina Morska)

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny OLIMPUS - laureat Piotr Fil -II miejsce w kraju, wyróżnienia: Michał Gulan II b, Oskar Biwejnis II a, Stanisław Ingielewicz II c (opiekunki  p.Janina Morska, p.Nadzieja Kondak, p.Małgorzata Mikołajun)

Ogólnopolski Konkurs Matematyczny PINGWIN- wyróżnienie Piotr Fil IIIc ( opiekun p.Janina Morska)

IX Regionalny Konkurs Wiedzy Ekologicznej dla Gimnazjalistów-  I miejsce indywidualnie - Piotr Fil  III c, finaliści: Michał Gulan II b, Magdalena Supińska III d (opiekun p. Maria Zawadka - Jedut)

Regionalny Konkurs Ortograficzny Gżegżółka 2016 -  I miejsce drużynowo: Piotr Fil, Michał Gulan oraz Maciej Szkaradziński (opiekun p. Iwona Skrzekut, p. Agnieszka Świderska, p. Iwona Wojtkiewicz)

Powiatowy Turniej Pięknego Czytania - wyróżnienie Maciej Szkaradziński, Kinga Dzika (opiekun p. Iwona Wojtkiewicz, p. Agnieszka Świderska)

Ogólnopolski  konkurs profilaktyczny  Zachowaj Trzeźwy Umysł - wyróżnienia: Alicja Łożyńska, Wiktoria Cemka, Kajetan Lachowicz, Karolina Karpińska, Aleksandra Jacewicz, Adam Ferenc, Aleksandra Czechowska, Oliwia Idźkowska ( opiekunki p. Iwona Skrzekut i Jadwiga Kurek)

Konkurs na plakat profilaktyczny - I miejsce Alicja Łożyńska III d, II miejsce Alicja Wiśniewska III e, III miejsce Aleksandra Małanowska III e, wyróżnienia: Oliwia Idźkowska III a, Adam Ferenc III c ( opiekunki p. Alicja Ingielewicz i Jadwiga Kurek)

Konkurs Historyczny KRĄG - laureat Piotr Fil -III miejsce w kraju (opiekun p. Ewa Słowikowska)

Udział w warsztatach KFnRD

Piotr Fil, uczeń klasy IIIc Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego w Giżycku został przyjęty  w bieżącym roku szkolnym w poczet stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie.

Aby dostać się do Funduszu, należało spełnić szereg wymagań. Były to między innymi - wysoka średnia z przedmiotów obowiązkowych, liczne sukcesy i tytuły laureatów na olimpiadach i konkursach przedmiotowych, dodatkowe własne prace badawcze, przedstawienie planów rozwoju osobistego na przyszłość.

Przez cały rok szkolny, aż do września 2017 Piotrek może korzystać z różnorodnych warsztatów badawczych, obozów naukowych, spotkań oraz uczestniczyć w różnorodnych działaniach służących rozwojowi uzdolnień i zainteresowań zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.

Pierwszy taki wyjazd uczeń ma już za sobą. W dniach 8-13.01.2017 Piotr przebywał w Warszawie na warsztatach fizycznych. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk. W kilkunastoosobowej grupie młodzieży uczestniczącej w warsztatach Piotr był jednym z dwóch gimnazjalistów. Pozostali uczestnicy to uczniowie szkół średnich. Stypendyści podzieleni na kilkuosobowe grupy wykonywali zadania kwalifikacyjne, a następnie przeprowadzali prace badawcze. Wyniki swojej pracy przedstawiali na zakończenie w formie prezentacji Power Point.

Piotr wraz z kolegą pracował nad tematem: "Białka w prawie wszystkich kolorach tęczy". Praca dotyczyła właściwości fluorescencyjnych białek biorących udział w procesie fotosyntezy. Prezentacja przygotowana przez chłopców zdobyła trzecie miejsce podczas podsumowania warsztatów.

Nie samą nauką jednak żyli uczestnicy . Było wyjście do teatru, wspólne wieczory poświęcone na odpoczynek, sprzyjające zawieraniu nowych znajomości. Młodzież zakwaterowano w hotelu asystenckim Uniwersytetu Warszawskiego Sokrates. Koszty pobytu opłacił Fundusz.

Opiekunem stypendysty jest pani Janina Morska, nauczycielka matematyki.